Bivši predsednik Finske bio je mirovni pregovarač UN u procesu utvrđivanja finalnog statusa Kosova, kao i medijator u postizanju mirovnog sporazuma u Indoneziji tokom 2005. godine.
Dobitnika ovogodišnje Nobelove nagrade za mir izabralo je telo koje broji pet članova.
Ahtisari će dobiti diplomu, zlatnu medalju i 1,42 miliona dolara.
Komitet za dodelu Nobelove nagrade izjavio je da je Marti Ahtisari (71) izabran zbog “važnog napora koji je tokom tri decenije uložio u rešavanje internacionalnih konflikata".
"On je mudro postupao u rešavanju nekoliko ozbiljnih i dugotrajnih konflikata", navodi se u saopštenju, uz podsećanje na njegove uloge u mirovnim procesima u Namibiji, Acehu, na Kosovu i u Iraku.
"Ahtisari je takođe umnogome doprineo rešavanju konflikata u Severnoj Irskoj, centralnoj Aziji i Rogu Afrike.
Njegovi napori su, kako se dodaje, doprineli većem miru u svetu i "bratstvu među narodima" u duhu Alfreda Nobela.
Marti Ahtisari je rekao za norvešku televiziju NRK da je "veoma zadovoljan i zahvalan zbog toga što je dobio nagradu".
Njemu će biti uručena Nobelova nagrada 10. decembra u Oslu.
Od nastavnika do ambasadora UN-a |
Specijalni izaslanik UN za Kosovo |

Laureat Nobelove nagrade za mir iz 1983. godine, bivši predsednik Poljske Leh Valensa, iznenađen je što je ove godine ta nagrada pripala Martiju Ahtisariju a ne kineskim ili beloruskim disidentima.
"Znam Ahtisarija. Sjajan je pregovarač. Vodio je duge političke pregovore o statusu Kosova, a Nobelov komitet je valjda nastojao da pošalje signal svetu - pregovarajte, ne tucite se", rekao je Valensa, a preneo portal VirtualnaPolska. Međutim, po oceni Valense, nagradu bi pre zasluživali beloruski ili kineski disidenti.
"Oni imaju rezultate a u nuždi su. Pre ili kasnije će je ipak dobiti jer svet mora da im pomogne", kazao je Valensa, ponovo naglašavajući koliko je ta nagrada, kada je njemu dodeljena, značila Poljskoj.
Nobelova nagrada za mir Valensi je dodeljena pre 25. godina za otpor totalitarnom režimu komunističke Poljske.
Нема коментара:
Постави коментар